LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó

Nem tudom, ki mennyi időt szánt már arra, hogy közgyógyellátás keretében pelenkához jusson. A legnehezebb talán az első tanácstalanság időszaka, ahogyan szakorvos- háziorvos- gyógyszertár között ingázik az ember a megfelelő információk után kutatva – általában nem sok eredménnyel. A helyzet később sem lesz sokkal egyszerűbb, mivel a kínálat és a gyerek igénye is folyamatosan változik…

Nagy általánosságban tehát a három legrosszabb dolog, ami várható, a következő:

  • aktuális kínálat (hiánya)
  • kiírható pelenkák folyamatos változtatgatása
  • szakemberi tanácstalanság ? – saját tapasztalatom szerint mindenki a másik szervtől várja (háziorvos, gyógyszertár, stb), hogy tudjon neked pontosan segíteni

Ezt megkönnyítendő állítottam össze ezt a két útmutatót, hátha segít az útvesztőt még csak most megkezdőknek (Általános útmutató és Szakorvosi javaslat letöltése az EESZT-ből).

Megjegyzés: a leírás saját tapasztalat alapján készült, nem lett intézményekkel és más szülőkkel egyeztetve, de működött. Illetve a leírásban szereplő pelenka csak példa, nem ajánlás, nem használtuk.

 

 

Általános tudnivalók

1. Alapok

A „közgyógyos” pelenkához

a) Közgyógyellátási igazolvány (kiváltását itt nem tárgyaljuk) és

b) Szakorvosi javaslat szükséges ( gyermekpszichiáter is kiadhatja! ).

Utóbbi alapján a háziorvos írja fel magát a pelenkát, így fog a felhőbe kerülni, hogy ki lehessen váltani.

2. A szakorvosi javaslat:

            - egy évig érvényes, utána meg kell hosszabbíttatni. Ellenőrizni kell, mert lejáratra figyelmeztető rendszer nincs, és kellemetlen, ha ügyintézés közben derül ki, hogy lejárt (ehhez segítség a ’Szakorvosi javaslat letöltése  EESZT’). Akkor kell esetleg új javaslatot kérni a lejárat előtt, ha a gyerek éppen kinőtte az adott pelenka- kategóriát (ld. fajta).

            - fajta

A szakorvosi javaslat csak egy nagyobb összefoglaló kódot és nevet tartalmaz ( ISO-10 csoport (kód+név) ). Ilyen kategória például: 09 30 04 06 09 Egyszer használatos nadrágpelenkák 700 ml-1200 ml között (kis méret). Tehát nem egy konkrét pelenkát nevez meg, de nem is csak annyit, hogy „pelenka”. Ezért kérik a szülőket, hogy találják ki, mit írjanak fel (erről később).

            - mennyiség

A te gyereked szükségletét te ismered, beszéljétek meg a szakorvossal, hogy mennyi pelenkára van szükségetek. A két legkisebb méretnél jelenleg maximum 360 db, a többinél 270 db írható fel 3 hónapra. Ha esetleg nem használtok fel valamennyi pelenkát, akkor nem kell pont 3 havonta újrakezdeni a háziorvosnál a receptfelíratás-beszerzés mizériát, lehet ritkábban is, erre érdemes gondolni…

3. A háziorvos a szakorvosi javaslat által megadott mennyiséget írhatja ki, vagy annál kevesebbet. Ha tehát a javaslatban 270 db és 3 hó szerepel, akkor annyit lehet maximum egyszerre felírni és kiváltani, utána legkorábban 3 hónap múlva új eGYSE receptet kell kérni tőle. A háziorvos már a konkrét pelenkafajtát írja fel, a szakorvos által megadott kategórián belül.

4. Mik közül lehet választani?

A kiírható pelenkák (és egyéb segédeszközök) kategóriákba, és azon belül alkategóriákba vannak rendezve, kódos rendszerben (ld táblázat lentebb). Fontos, hogy a K betű jelöli a közgyógyra kiírható kategóriát. Ha az adott pelenka mellett nincs ott a K, akkor az fizetős (csak esetleg nem teljes áron, de ezzel most nem foglalkozunk).

Például:

09 30 04 06 09         Egyszer használatos nadrágpelenkák 700 ml-1200 ml között (kis méret)

09 30 04 06 09 005  Seni Standard Air Small (1200 ml)

 

Így néz ki maga a táblázat:

 

Nagyon fontos, hogy a közgyógyra kiírható konkrét pelenkák névsora HAVONTA VÁLTOZHAT (a nagyobb kategóriák nem szoktak)

Többször sikerült belefutnom, hogy kivették/átsorolták az addig használt pelenkát, és átvételkor kérték érte a pénzt – ezt előtte nem jelezte felém senki ( nem vagy köteles kifizetni, nyugodtan hagyd ott, ha ilyen történik).

Éppen ezért javaslom, hogy TE mindig ellenőrizd az éppen érvényben lévő listát!

Minden hónap 20.-án jön ki a friss lista, ami a következő hónap elsejétől érvényes. Ellenőrizd, hogy melyik hónap kell neked! Például, ha várhatóan csak novemberben tudod intézni a papírokat, akkor ne az októberi listát böngészd, hiába van most még október. Főleg hónap végén figyelj erre, akkor lehet könnyen elcsúszni.

A listát itt találod (katt a linkre).

Kattintással töltsd le a Társadalombiztosítási támogatással rendelhető és kiszolgálható gyógyászati segédeszközök teljes körének érvényes listája -t.

 

Letöltés után a táblázat keresőjébe alul beírod, hogy pelenka, és odaugrik a pelenkákhoz.

 

5. Melyik pelenkát válasszuk?

Maga a pelenka kiválasztása talán a legnehezebb. Hiszen a gyerek is nő, a kínálatot is változtatják, mire a megfelelőt megtalálod, lehet, hogy 3 hónap múlva már nem lesz a listán, vagy egyszerűen épp nem forgalmazzák kábé sehol… ráadásul sok gyerek nem is tolerálja jól az állandó kísérletezgetést.

Nagy általánosságban a választásnál ezekre érdemes figyelni:

            a) a derékméret általában meg van adva a honlapok termékleírásainál, és azt le tudod mérni a gyerekeden tájékozódásképpen. Ehhez írd be keresőbe a pelenka nevét, hogy találhass részletesebb információkat, a táblázatban ilyet nem találsz.

            b) a táblázatban megadott milliliter segíthet tájékozódni, ha tudod, hogy extrém sokat vagy épp keveset pisil a gyereked, de általában nem ezen szokott múlni a kiválasztás a gyakorlatban

            c) ha van rá lehetőséged, érdemes az elején csak egy csomaggal rendelni az adott fajtából, nem rögtön a maximumot (de mivel változtatgatnak, erről engem már lenevelt a rendszer :P )

            d) a felhúzható pelenkák nagy veszélye a combméret, ami általában NINCS megadva. Próba nélkül vékonyabb gyerekeknek nem ajánlom, általában lötyög, és nincs mozgástered beigazítani, ha nem jó. (Gyereke válogatja, de van, akinek meg is lehet tanítani a tépőzáras pelus önálló felvételét. Ezt csak azért írom, mert erre általában nem szoktak gondolni a szülők, macerásnak tűnik, pedig nem az.)

            e) nagyobb méretekben nagyobb a kínálat, tehát kamaszoknak talán már könnyebb találni (ebben nincs tapasztalatom, csak a táblázat alapján gondolom), de a 8+ éves gyerekek szülei készüljenek lélekben, főleg, ha vékony de magas csemetéjük van… Magnézium szedése minimum ajánlott. A kisebb méretek pl nekünk már nem jók, a nagyobbak meg hatalmas csónakok. A tépőzáras ilyen szempontból is jobb, lehet origamizni ( lehajtod pl az elejét, ezáltal kisebb lesz, hova tépőzárazod, stb). A legkisebb méretekben meg konkrétan nincs is kínálat, csak egy fajta van jelenleg, az meg azért szívás :(

6. Beszerzés:

a) személyesen gyógyszertár/gyógyászati segédeszköz bolt:

Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszertárak egy-két nagyobb beszállítóval dolgoznak, ahol nem feltétlenül foglalkoznak az általad kiszemelt pelenkával. Gyógyászati segédeszköz boltok talán jobbak ilyen szempontból, de ott se garantált, hogy be tudják szerezni. Érdemes rákérdezni/oda telefonálni, mielőtt kiíratod az orvossal.

Budapesten és nagyobb városokban lehet, hogy jobb a helyzet: én itt vidéken konkrétan úgy jártam, hogy több gyógyszertár és bolt felkeresése után sikerült egyáltalán kideríteni, hogy az adott pelenka éppen nem is létezik az országban a gyakorlatban. Aztán kaptam az egyik bolttól egy jó tippet: hívd fel a kiszemelt pelenka forgalmazóját, és kérdezd meg, hol és hogyan lehet hozzájutni az adott pelenkához! Ahol felvették a telefont (2-3-mal beszéltem végül), mindenhol nagyon kedvesek és segítőkészek voltak. Városra is kérdezhetsz, megkeresik neked.

A forgalmazókat a táblázat jobb oldali oszlopában találod.

b) házhoz rendelés: Mivel pont az a forgalmazó, aminek a pelenkáját felírták, nem vette fel és hiánycikk volt a termék, kerestem azonos kategóriás fajtákat más forgalmazóktól, amik esetleg jók lehetnek a gyerekre. Ennek kapcsán beszéltem többel is, és kiderült, hogy vannak olyan forgalmazók, akik jogosultak tajszám alapján ellenőrizni, és házhoz is küldeni a közgyógyos terméket (nem mindegyik). Vidékiként, habár ez ugye szállítási költséggel jár, én nagyon megörültem ennek a lehetőségnek.

 

7. Mi történik, ha nincs forgalomban a kiírt pelenka?

Előfordult már, hogy az adott receptre kiírt pelenka ugyan létezik papíron, de a valóságban sehol sem beszerezhető. Ilyenkor nem kell új receptet íratni: a gyógyszerész/gyógyászati segédeszköz bolt kiadhat másikat, azonos kategórián belül. (Sajnos nem mindegyik kategóriánál van több lehetőség.)

Példánknál maradva a 09 30 04 06 09 Egyszer használatos nadrágpelenkák 700 ml-1200 ml között (kis méret) -en belül a 09 30 04 06 09 005  Seni Standard Air Small (1200 ml) helyett mondjuk kiadhatja a 09 30 04 06 09 015 GM felnőtt nadrágpelenka S (1180 ml) -t.

Fenti információk alapján a következő sorrendet ajánlom tehát sortársaimnak a minél fájdalommentesebb ügyintézés érdekében:

 

7 pontos útmutató pelenkabeszerzéshez

1. Töltsd le az éppen aktuális közgyógylistát ( ld. fentebb)

2. A táblázatban keresd meg a K betűvel jelölt termékeket. Ezekre keress rá böngészőben, hogy tájékozódj a méretekről.

3. Hívd fel a kiszemelt pelenka forgalmazóját (táblázat jobb oldal), hogy tényleg van-e a termék, és ha igen, hol lehet azt beszerezni. Érdemes egy b tervet/pelenkát is végiggondolni.

4.  Most beszélj a szakorvossal, egyeztessétek a mennyiséget (minél több, annál jobb), és a legegyszerűbb, ha te magad el is küldöd neki a kiszemelt pelenka csoportjának a kódját és nevét, amit írjon a Javaslatba.

Például, ha kinézted a 09 30 04 06 09 005  Seni Standard Air Small (1200 ml) -t, akkor a szakorvosnál a következőt kérd: 09 30 04 06 09 Egyszer használatos nadrágpelenkák 700 ml-1200 ml között (kis méret)

5. Ha felkerült a felhőbe a szakorvosi ajánlás, a biztonság kedvéért mentsd el magadnak. (Megtalálható: ’Szakorvosi javaslat letöltése EESZT’). Hallottam már sajnos olyat, hogy a háziorvos képtelen volt megtalálni…

6. A háziorvosodnak érdemes írásban elküldeni, hogy pontosan mit és mennyit írjon ki.

Példánál maradva: 09 30 04 06 09 005  Seni Standard Air Small (1200 ml), és X darab.

Ha először csak kipróbáljátok, akkor csak egy csomaggal. ( Ehhez megjegyzés: Nem biztos, hogy 30 db-os a csomag, ebből is volt már gikszer, hogy egy helyen megbontva nem akarták kiadni, hanem fizessek a maradék x darabért, több száz forintos darabáron – tudom, hogy ez nem nagy költség, de nem tehetik, ne hagyd magad! Viszont egyszerűbb, ha tudod mennyi van egy csomagban és annyit kérsz a háziorvostól – úgyis utánanéztél a böngészőben a pelenkának, és ott megtalálod / forgalmazó megmondja)

7. Miután felkerült a felhőbe a recept, jöhet a kiváltása:

- vagy a már előzetesen kiderített árusító helyeken ( nekik is lehet, hogy meg kell rendelniük, de ez már gyorsan szokott menni, általában 1-2 nap alatt náluk a termék)

- vagy ha lehetséges, és rászánod a postaköltséget, megrendelheted telefonon egyenesen a forgalmazótól, és házhoz szállítják neked ( pár ezer forintba kerül, nagyobb mennyiségnél érdemes, illetve ha nincs a közelben árusító hely)

Tudom, hogy ez az egész macerásnak tűnhet – az is.  Ráadásul a méretproblémákat sem oldja meg.

De ha akár méretproblémák, akár anyagi problémák miatt az ember a mezei boltokban nem tud beszerezni megfelelő pelenkát, és úgyis utána kell járnia a lehetőségeknek – akkor legalább spóroljunk a gyerekünk egyéb kiadásaira, van belőlük épp elég, és ez jár a gyereketeknek! Remélem, ez az útmutató tud segíteni az érdekérvényesítésben :)

 

SZAKORVOSI JAVASLAT LETÖLTÉSE EESZT-BŐL

1.) Nyissa meg a keresőből az EESZT portált, majd kattintson a Lakossági portál ikonra.

 

2.) A jobb felső sarokban kattintson a Bejelentkezés gombra.

 

 

3.) Lépjen be azonosítással a felületre.

 

4.) Kattintson a jobb felső sarokban  a nevére.

 

5.) A legördülő menüben kattintson a Fiók váltás gombra.

6.) A megjelenő nevek közül kattintson az érintett személy sorában található Váltás gombra.

 

7.) A felső menüsorból válassza ki az Ellátások menüpontot, majd kattintson az Egészségügyi és betegdokumentumok alpontra.

 

8.) Görgessen lejjebb, állítsa be az időintervallumot, majd kattintson a Keresés gombra.

    

9.) Kattintson a Szakorvosi javaslat sorában található Letöltés gombra.

10.) Készen van :)

 

Köszönjük a szuper segítő anyagot Aba fórumtagunknak!