LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó:
Frissen diagnosztizálva

Téma: diagnosztizáló helyek

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 6 hónapja #32688

  • Anya
  • Anya profilkép
Aiiaiiyo:
Szia, örülök hogy leírtad a tapasztalataidat. :)
Nagyon örültem volna ha a mi városunkban is van ilyen diagnosztizáló hely,
és nem kéne befeküdni öt napra.
Remélem az én gyerekem is ilyen simán veszi majd az "akadályokat",
mint a tied a személyzet kedvessége, hozzáértése miatt. :)
Valamiért azt hittem hogy nem kell várni a papírokra, de már nem te vagy első
akitől ezt olvasom.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 6 hónapja #32690

  • Aiiaiiyo
  • Aiiaiiyo profilkép
  • Nem elérhető
Amúgy megkérdezték, hogy marad-e a gyerek, és engem is felvegyenek-e, tehát így is lehetett volna, hogy ottmaradok vele a kórházban. Persze mi inkább a napi 2x 2 óra autózást választottuk, de tudom, hogy ez nem minden családban oldható meg (napközben nem lehet vlee lenni, mert torzítja az eredményeket, és én ezt jogosnak is tartom, az mondjuk nyilván baromság, hogy egy hétre hagyja ott az ember az 5-6 éves, amúgy is problémás gyerekét...)
Try not. Do or do not. There is no try.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 6 hónapja #32691

  • Anya
  • Anya profilkép
Na igen, ha otthagyná az ember, akkor biztos minden kijönne rajta, még az
is ami eddig nem. Érdekes, de nálunk meg azt nem értette meg a pszichológus,
hogy miért nem akarom otthagyni. Igaz ugyan hogy nyolc éves, de akkor sem.
A Vadaskertnek van egy "Bárka részlege", ott ilyen gyerekek vannak akik a szüleik
nélkül maradnak bent. Biztos van aki bírja, szülő is, gyerek is.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33542

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Segítséget szeretnék kérni, hogy Asperger/autizmus spektrum zavar gyanús 3 éves ( lassan 3,5 éves) kisfiamat hova lenne érdemes elvinni? Mosonmagyaróváron lakunk, a helyi nev. tanácsadóba fogunk menni. Helyi gyermekpszichiater 10 perc után rámondta a gyerekre, hogy semmi baja. A nev.tan-ba az oviból küldtek, de mi is látjuk, hogy otthon is gond van a gyerekkel. Vadaskertbe akartam vinni, de lepattintottak, hogy nekik kell a nev.tanácsadó véleménye. Itt a fórumon rosszakat is olvastam a Vadaskertről. Hova lenne érdemes elvinni vizsgálatra, mi lenne még jó hely diagnosztizálás szempontjából, illetve vidékiként hol fogafnának? Mindenféleképpen kell az egy hetes bent fekvés, vagy ambulánsan is megoldható a vizsgálat? BHRG-be van időpontunk, mert szeretnénk elkezdeni a TSMT tornát. Szeretném, ha minél hamarabb lenne diagnózis (akkor kicsit megnyugodnék), bár tudom, hogy mindenhol sokat kell várni a diagnózisra. Előre is köszönöm a segítséget.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33545

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Miért kellene a nevtan véleménye? Nem értem én ezeket. :unsure: A gyerekorvostól kell beutaló, de azt tudni kellene, hogy területileg melyik intézményhez tartoztok. A befekvős vizsgálat csak akkor kell, ha nem egyértelmű a dolog. Az enyémnek pl. nem kellett. A SOTE-t és a Bethesdát eddig mindenki dicsérte, de a Heim Pál-ról is jött pozitív visszajelzés, H. doktornőről.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33547

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Köszi a választ. Azt honnan tudom kideríteni, hogy területileg hova tartozunk? Csak a területileg illetékes intézménybe lehet menni, vagy lehet máshol is próbálkozni. Még mások tapasztalatait is várom az intézményekről. Vadaskerttel tényleg gondok vannak mostanában, azt kevésbé ajánljátok? Sote-n, illetve Bethesdában melyik orvoshoz érdemes menni?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33552

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
És az Autizmus Alapítványról (ami a Delej utcában van), mi a tapasztalatotok? Jó-e, milyen az ott dolgozók hozzáállása, esetleges diagnózis után adnak-e segítséget, hogy merre induljunk (fejlesztés), a mindennapi problémák kezeléséhez? Itt kell fizetni a vizsgálatért? Mennyi a vàrakozási idő? Még annyira az elején járunk az egésznek, nehéz eldönteni, hogy hova menjünk vizsgálatra. Egy korrekt, alapos vizsgàlatot szeretnék, ez a bizonytalanság olxan rossz, tudom, hogy valami gond van a gyerekkel, de jó lenne már a pontos diagnózis.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33553

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Hogy területileg hova tartoztok, az talán az ÁNTSZ oldalán fent van.
A Bethesdában Sztanó Flóra foglalkozik az autikkal. A Delej jó, de ha nem akarsz fizetni, akkor nagyon sokat kell várni rájuk. Képzés náluk is van, fizetős sorozatok minden évben vannak és ha épp van rá módjuk szokott lenni ingyenes képzés, szülőklub, mikor mire kapnak támogatást. Fejlesztést diagnózis nélkül is nézhetsz, de hogy felétek mi van, azt nem tudom sajnos. Annak kellene utánaérdeklődni, hogy TEACCH-es gyógypedagógus dolgozik-e a környéketeken. Jó még a Budapesti Korai Fejlesztőben Simó doktornő, ez is fizetős, de talán gyorsabb a bejutás és itt szerintem még mindig nincs területi korlát.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33617

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Köszi a választ és a segítséget. Ha esetleg tudod, hogy mennyibe kerül a vizsgálat az Autizmus Alapítványnál, megírnád, mert a honlapon írják a 37.800,- forintot, ami a vizsgálat árának 30 %-a. Autizmus Alapítványnál kb. mennyi a várakozási idő a vizsgálatra? A Korai Fejlesztőnél van felső életkori határ, vagy 3 (lassan 3 és fél) évest is lehet még vinni hozzájuk (a neten 0-3 év van megadva)? Nem tudom, hogy hol tudnék TEACCH-es gyógypedagógust találni, merre tudnék ezzel kapcsolatosan elindulni? Mosonmagyaróváron lakunk, de sajnos TSMT terapeutát sem találtam helyben, sőt a megyében sem, a BHRG-nél érdeklődtem, hogy van-e a megyében terapeuta, de mivel nem volt, így hozzájuk kértem időpontot, ha minden rendben lesz (a gyerek nem szed össze valami betegséget az oviban), akkor novemberben mehetünk a BHRG-be. De minden fejlesztést nem igazán tudunk Budapesten megoldani vidékről, ezért lenne jó, ha legalább a megyében találnánk ilyen gyógypedagógust.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33619

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Ezekre nem tudok válaszolni sajnos, kérdezd meg telefonon, az a biztos.
Megkérdezzem a facebookon, hogy tudnak-e Mosonmagyaróvár környékén fejlesztőt?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33622

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Ha megkérdeznéd a Mosonmagyaróvár környéki fejlesztőt az FB-n, akkor megköszönném, jó lenne, ha minél hamarabb és minél közelebb meg tudnánk kezdeni a fejlesztést. A többit megpróbálom kideríteni. A Vadaskerthez képest a te/illetve a többi fórumozó szülő véleménye/tapasztalata szerint jobb az általad már korábban említett diagnosztizáló hely? Több negatív Vadaskertes tapasztalatot olvastam itt, ezért bár először oda szerettem volna időpontot kérni, de így egy kicsit elbizonytalanodtam.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33623

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
A Vadaskertről vegyesek a visszajelzések. Ott több pszichiáter dolgozik, nem mindenkivel vannak a szülők megelégedve. De megnézted végül, hogy hova tartoztok? Ha nem találod, akkor végig kéne hívni a kórházakat, hogy árulják el, mert ez elég fontos.

Kiírom a facebookra reggel, akkor többen látják.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33624

  • Anya
  • Anya profilkép
Mazsika11: Hívd fel a Vadaskertet hogy hozzájuk tartoztok e, vagy máshoz.
Nekem simán megnézték.
Ha nem oda tartozol, megmondják az intézmény nevét, és a neten utána tudsz
nézni az elérhetőségnek. :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33626

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Az ÁNTSZ oldalán nem találtam meg, hogy területi illetékesség szempontjából hova tartoznánk. Akkor végighívom mindegyiket és úgy csak sikerül kideríteni. Még a nev
tan-ba fogunk menni, az ott adott diagnózis mennyire állja meg a helyét a ténylegesen autistákra specializálódott intézmények diagnózisával szemben? Előfordulhat, hogy a nev.tan-ban nem is látják majd autistának? Azért kérdezem, merz az oviban a nev.tan. véleménye szerint fog kapni fejlesztést.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33627

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Ti a Vadaskertben voltatok? Ha igen, mennyire voltál megelégedve a vizsgàlattal, az ott dolgozók hozzáállásával? Bent fekvős vizsgálaton voltatok, vagy csak egy alkalommal?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33628

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Megkérdezhetem, hogy ti hol voltatok vizsgálaton?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33630

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Mazsika: Két külön dologról van szó: egyik a diagnózis megszerzése, másik a fejlesztés az óvodában.
Diagnózist csak gyermekpszichiáter adhat, a nevtanban általában nincs pszichiáter, szóval tovább fognak küldeni. Már ha egyáltalán felismerik az autizmust. Nem véletlenül vannak erre specializálódott helyek, nem minden esetben egyszerű a diagnosztika.
A másik a fejlesztés. A nevtan javasolhat ilyen-olyan fjlesztéseket, de azok nem autispecek lesznek. Mivel ez már bno kategória, azt pedig nevtan nem kezelhet. Tehát bno kód nélkül leírhatja, hogy kér mozgásfejlesztést, figyelemfejlesztést, meg ilyesmiket, de gyógypedagógiai fejlesztést szerintem a nevtan nem intézhet. Ezt a bno kódot a tanulási bizottságok adják, vagy legalábbis régen ez volt a nevük.
Fejlesztést oviban csak akkor kaphat, mármint autispecnek mondottat, ha az ovi alapítójában benne van, hogy fogad autistákat. Ha ez nincs, akkor felesleges bno kódot kérni rá csak emiatt.

Vadaskert:Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33632

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Labolen, tegnap kibogoztam nagy nehezen, hogy mi van a szakértőikkel. A 3 év feletti gyerekeknek, akik még nem jártak a szakértőinél, a jelentkezési űrlapot a korábbi nevtannak kell beküldeni "tankerületi pedagógiai szakszolgálat", és ők küldik tovább a szakértőihez, ha auti a gyerek. Mivel a nevtanban nem értenek az autikhoz, ezért most már egyértelműen először valahonnan be kell szerezni egy auti dg.-t és csak utána leadni a jelentkezési lapot.
Ezt nyilván azért csinálták, hogy tehermentesítsék a szakértőiket. Így minden bizonnyal majd a nevtanra is kell várni egy csomót.
Viszont a 3 év alattiaknál ez nincs, mivel őket a szakértői nem is feltétlenül hívja be, ha van leadva szakorvosi papír, hanem csak kijelölik a fejlesztést és kész. Tehát a 3 év alattiaknak a papírt egyenesen a korábban "szakértői", jelenleg "megyei szakértői"-hez kell leadni. Jó egyszerű, biztos majd mindenkinek megy dobbantás nélkül... Eddig is elég áttekinthetetlen volt, most meg... Nem baj, biztos szeretik az ide-oda postázgatást meg a napi néhányezer telefonthívást.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33636

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Szerintem a három éves határ arra vonatkozik, hogy a nem hároméves az legfeljebb bölcsiben van, de az még nem számít bele az intézményesítettségbe. A felett viszont kötelező az ovi, vagyis három év feletti gyerek intézménybe jár. (elvileg majd ez lesz a vége). Ha pedig intézménybe jár, akkor azt felügyeli a nevtan. Illetve ped.szakszolgálat új néven. Oda kell menni első körben, ha fejlesztést akarsz intézni. Diagnózis nélkül lehet több fejlesztést kapsz ott, mint ha van auti papír és bno kód. Mint azt korábban kifejtettük. Amúgy bno kóddal sem fog autispec fejlesztést kapni nagy eséllyel, viszont azzal elesik a logopédiától meg egyéb lehetőségektől.
Vagyis akkor három év alatt mehet a szülő a bizottsághoz magtól, afelett pedig első kör a nevtan. Ez a hivatalos út.
Diagnózis szempontjából pedig maradnak a gyermekpszichiátriák. Ha van ilyen orvosi papírod, akkor sem vagy köteles megmutatni a nevtannak.
Csak magamnak szedem össze az infókat, így jól írom, jól értelmezem?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: diagnosztizáló helyek 9 éve 5 hónapja #33638

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
A kulcsszó a ped. szakszolg.-nál az, hogy tankerületi, a szakértői meg megyei. Ha jól értem, a korábbi szakértőik mindegyike "megyei" lett, beleértve a budapestieket, bár erre nézve a 3-as weboldalán nem találtam semmit, viszont az 1-esén fent van. Ha majd behívnak, akkor megpróbálom ezt megkérdezni.
Hogy a 3 év alattiaké miért így van, hogy azért mert a bölcsi az nem intézmény annyira, vagy mert nem kell behívni, hát a fene tudja, de tulajdonképpen mindegy.
A nevtanos fejlesztésekkel annyiban igazad van, hogy akkor legalább talán hozzájut a gyerek a logopédushoz meg a tornához, viszont akkor nem kaphat az oviban/suliban asszisztenst, ami fontos lehet. Viszont az is igaz, hogy a súlyosabbakat úgyis továbbutalják a szakértőihez (legalábbis valószínűleg).
És még lényeges, hogy ha már járt a gyerek a szakértőinél, akkor ismételt vizsgálatot kérhet a szülő is, de csak akkor, ha az előző vizsgálat óta eltelt már 6 hónap és a hivatalosan következőig több, mint 6 hónap van hátra. Iskola és óvoda váltását írásban kell kérelmezni, de ehhez nem feltétlenül kell vizsgálat, mert ha a gyerek diagnózisához és felmért eredményéhez passzol az intézmény és benne van az alapítóban az autizmus (és gondolom, hogy kell egy befogadó), akkor csak kijelölik írásban és kész. Ha ezekből a feltételekből valami nincs meg, akkor hívják csak be vizsgálatra és "keresnek megoldást".
Láttad, hogy a cikk végére betettem táblázatokat, hogy hogyan zajlik a szakértőis vizsgálat? Sok nem derül ki belőle, de legalább azt azért lehet látni, hogy sok eleme van, tehát sok időt vesz igénybe, meg annyit lehet tudni, hogy milyen témában tesznek majd fel kérdéseket a szülőnek, és milyen szempontból vizslatják a gyereket megfigyeléssel, milyen témákban tesztelgetik.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldalmegjelenítési idő: 0.122 másodperc