Nálunk a tagadási fázis úgy jelent meg, hogy nem a diagnózist volt nehéz elfogadni, hanem a fokozatát. Ugye 4 évesen mindenki azt mondta, aperger. És igaz az az állítás, hogy ez egy kicsit csapda, mert az aspergerről az van köztudatban, hogy enyhe. Na nekem nagyon nehéz volt elfogadni, hogy a fiam mégsem olyan enyhe eset, mint azt korábban gondoltam. Hogy ugyan a beszéde jó, a beszédértése sem vészes, de a rugalmatlansága, kommunikációja és szocializációja, bár fejlődik, mégsem olyan tempóban, amit én elképzeltem. És még így is enyhe estnek gondolnám, ha azt nézem, hogy más gyerekeknek mekkora hátrányuk van a beszéddel kapcsolatos problémák miatt.
Tényleg nehéz ezt megítélni, főleg egy 3 évesnél. Még azt sem mondom, hogy a mostani 6 évesemnél többet tudnának mondani a jövőt illetően. Nem tudom, hol tartanánk, ha nem kezdtük volna el a fejlesztést, és azt sem, hol tartanánk akkor ha egyből autizmus specifikus fejlesztést kapott volna a fiam. Az egy más kérdés, hogy mikor diagnózist kaptunk, erről szó sem volt. Nem is tudtam, hogy van ilyesmi. Pedig még rá is kérdeztem. Lehet én voltam a béna, de egyszerűbb lett volna minden, ha már akkor is él ez a fórum, vagy legalább a kezembe nyomnak egy listát a diagnosztizáló helyen, és nyomatékosan jelzik, hogy ezek közül valahová vigyed a gyereket.
Most október óta járunk a csoportos fejlesztésre, ahol kifejezetten a szocializációt is tanítják neki, és szerintem tök sokat fejlődött. Most épp beteg vagyok, és aranyosan kérdezgeti, hogy mim fáj, mi kell ahhoz hogy meggyógyuljak, meg mondta, hogy feküdjek csak, ők meg elmennek a boltba.
Anikó: Ha három évesen elkezditek a fejlesztéseket, akkor nagyon jól fog haladni a kisfiad. Ehhez viszont kell egy bizonyosság, hogy tényleg érdemes elvinni a gyereket egy auti spec fejlesztő helyre. Mondjuk, ha most elmentek valahová felméretni, ott is megmondják szerintem, hogy érdemes-e vinned, vagy sem.
De ha tényleg autista, akkor minél hamarabb el kell kezdeni foglalkozni vele, mert annál előrébb tartotok majd.