LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó

Az autista gyerekek eltérő hallásérzékeléséről már írtunk a szülőtársakkal, de úgy tűnik, hogy érdemes átnézni részletesebben is.

Nagyon gyakori autizmusban, hogy az érzékelésük nem szokványos. Ez is egy spektrumon szóródik, van, akinek az érzékelése átlagos, van, akinek meg nagyon eltér az átlagtól, ezen belül gyakoribb a túlérzékenység, a leggyakoribb pedig a hallási túlérzékenység.


Milyen hangokra reagálnak általában a fülük befogásával?

  • éles, hirtelen zajok
  • csecsemők sírása
  • beszéd


Miért tapasztalható, hogy bár hangérzékenynek tűnik a gyerek, mégis folyamatosan zörög, vagy akár ordít, esetleg zajkeltés céljából tárgyakat üt, rúg?

Ez részben a környezeti zajok elnyomásának a szándéka, részben ingerkeresés. Megjelenhet kényszerbetegség tüneteként is, és az is előfordul, hogy hatás kiváltásra használják (sikításra az összes környezetében lévő ember összehúzza a szemét és a füléhez kap – „nyomkodós játék”)


Miért adnék rá fültokot, ha folyamatosan üvölt?

Ki kell próbálni, ugyanis lehet, hogy a környezeti zajok miatt üvölt. (Pl. meg akarja ismételni, esetleg túlordítani). Ha rendszeresen befogja a fülét, annak oka van, egy próbát megér.

Hogyan lehetne ezt a folyamatos zajongást csökkenteni?

Nem fogok újat mondani: vizuális támogatások, szabályok, jutalmazási rendszerek és nagyon szoros időstruktúra (unalom elkerülése és a jövőbeni történések láthatóvá tétele) segíthet. Ha kényszerbeteg tünetek is jelentkeznek, akkor pszichiáterrel érdemes beszélni.

Minek neki a vizuális támogatás, tökéletesen érti, amit mondok!

Lehet, hogy tökéletesen érti, meg az is, hogy nem. Nem csak a szavakat kell megérteni, hanem az összefüggéseket is, valamint a másik érzéseit sem ártana hozzá felismerni, a felismerésen túlmenően pedig azt is látni kellene, hogy mások érzései is számítanak, ez meg lehet, hogy nem megy.


A lényeg, hogy kerülni kell a hosszabb üresjáratokat, az unalmat, jelezni kell vizuálisan, hogy mi fog történni, mit akarunk és mit nem, jutalmazni, ha megkapjuk, amit akarunk és ki kell próbálni a fültokot/füldugót, mielőtt rávágjuk, hogy ez úgyse használ. 

 

A korábbi cikk a témában itt olvasható: A hallás érzékelési zavara
Őszi Tamásné autizmus szakértő cikke: Szenzoros problémák és autizmusspektrum-zavarok

Sokszor kerül szóba a fórumon, hogy az autista, Aspergeres gyerekek félnek valamitől, ami érthetetlen, vagy legalábbis furcsa számunkra. Az én fiamnál apró korában a legszembetűnőbb a darabos ételek elutasítása volt, hiába próbálkoztunk újra és újra, olyan reakciót kaptunk, mintha a darabos étel garantált fulladást okozna, az új ízek pedig mérgezést.
 
 
A második félelme akkor indult, mikor fürdéskor át akartuk szoktatni a kiskádból a nagykádba. Nem mert leülni, sokáig csak állva lehetett leöblíteni. Hiába próbáltam elmagyarázni, megmutatni, hogy semmi baja nem lesz, ha leül, aztán egyik nap teljesen magától ült le, a mai napig nem értem, hogy miért. Szintén a vízhez kapcsolódó félelem, hogy nagyon sokáig borzasztó kínlódás volt a hajmosás, mert arra nem tudtam rávenni, hogy hajmosásnál hátra- vagy előrehajoljon, így viszont belefolyt a víz az arcába, amitől rettegett. Aztán kitaláltuk, hogy egy kéztörlő törülközőt szorítson az arcára, míg leöblítjük és az öblítés alatt számoltunk: 19 alatt lehet leöblíteni, ezt ő mindig végig is számolja. :) Ma már ezen a téren sokkal bátrabb, saját magának mossa a haját.
 
Megkérdeztem a fórumtagokat, hogy milyen félelmek, fóbiák jelentkeznek a gyerekeiknél:
 
A folytatáshoz kattints a Bővebben gombra!
Bővebben...

A taktilis érzékelés sok elemet tartalmazó kategória: magában foglalja a tárgyak alakjának, felületének, súlyának érzékelését tapintással; a nyomás, érintés érzékelését a test teljes felületén; valamint a hő és a fájdalom érzetét is.
Mint a többi érzékszervnél, itt is beszélhetünk alul vagy túlműködésről. 
Túlzott érzékenységnél megfigyelhetjük az ingerek kerülését. Ilyenkor a gyermek nem szereti, ha megérintik, problémák adódhatnak a ruhákkal az anyaguk, vagy a címke miatt. Gond lehet a fájdalomérzékeléssel is, túlműködésnél minden apróság fáj, alulműködésnél pedig extrém magas fájdalomküszöb alakulhat ki. Előfordulhat ilyen esetben a fájdalom keresése is, ami veszélyes viselkedést is vonhat maga után. Szintén alulműködésnél fordulhat elő, hogy az illető nem érzi, ha melege van, vagy számunkra már túl forró hőmérsékletet is elvisel.
 
A Bővebben gombra kattintva elolvashatod autista gyermeket nevelő szülők tapasztalatait és két videót is találsz, melyben autizmussal élő fiatalok számol be a saját érzéseiről a témában.
 
Bővebben...

A vesztibuláris (egyensúly) rendszer központja a belső fülben található. Ennek segítségével érzékeljük a testünk térbeli helyzetét, lassulást-gyorsulást, vagy, hogy állunk, vagy fekszünk.
Mint a többi érzékelésnél az autizmus esetén, itt is előfordulhat alul, vagy túlműködés. Alulműködés esetén az illető keresni fogja az ingereket, sokat pörög maga körül, vagy ugrál egy helyben. Ilyen esetben szoktuk látni, hogy előre hátra dülöngél a gyermek vagy felnőtt. Túlműködés esetén pedig félhet bizonyos nagymozgásoktól, kerüli azokat, pl nem szeret csúszdázni, vagy hintázni.
Az autizmusban jellemző idegrendszeri éretlenség fejleszthető az érzékelési rendszerek ingerlésével. A vesztibuláris rendszer fejlesztése pedig maga után húzza a többi rendszer fejlődését is. Erre mondja a gyógypedagógus: nem jó, hogy pörög maga körül, mert azt jelzi, hogy éretlen az idegrendszere. Pedig jó, hogy pörög, mert ezzel fejleszti is azt.

A vesztibuláris rendszer zavaraival kapcsolatos szülői tapasztalatok elolvasásához kattints a cikk címére vagy a Bővebben gombra!

Bővebben...

A vizuális ingerek keresése, ill. kerülése az autizmussal élők szenzoros problémái közül talán a leggyakoribb. Tipikus példa az erős napfény kerülése, vagy például a pörgő tárgyak nézegetése. Mint az összes többi érzékelési zavar esetén, ebben az esetben is elmondható, hogy többnyire ezek a jelenségek idővel javulnak, enyhülnek.

Fórumunkon a szülők rengeteg példát írtak gyermekeik eltérő vizuális érzékelésére, az alábbiakban a hozzászólásaikból szemezgetünk.

A folytatáshoz kattints a Bővebben gombra vagy a cikk címére!

Bővebben...