LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó

Az autizmusban nagyon gyakori hangérzékenység kellemetlen a gyermek számára, ez általában jól látható, mivel éles, hangos zajoknál befogja a fülét, esetleg "visszavág" és sikít, vagy bántja saját magát. Mivel nagyon nehezen megoldható, hogy a gyereket ne érje ilyen zajhatás, ezért jó ha van a szülőnél füldugó vagy fültok, amit gyorsan fel lehet adni a gyerekre.

Kérdés: Mi ez a bizonyos füles amit a gyerekre adunk? 

NEM "fülhallgató" (=hangszóró), hanem hallásvédő, vagy fültok.

Miért nem alkalmas a barkácsáruházi hallásvédő erre a feladatra? Azért, mert annak a célja a hangos munkagépek zajának teljes kiszűrése, míg a gyerekeknek nem teljes hangmentességre van szüksége, hanem a zavaró zajok tompítására, miközben a beszédhangok még hallhatóak maradnak.

Ennek három oka lehet:
 
  • Lehet, hogy eddig nem tudtunk róla, ezért mindenképp küldd el az óvoda/iskola nevét és címét az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. -ra. Kérünk, hogy írd meg az intézménnyel kapcsolatos tapasztalataidat is!
  • Az intézmény ugyan integráló, de csak külső kényszer hatására („azért integrálunk, mert ezt előírják nekünk” ilyet sajnos élőben is hallottam) és nem akarnak szerepelni a táblázatainkban. 
  • Az intézmény alapító okiratában az autizmus nem szerepel. Ilyen intézményekben lehet, hogy vannak autista gyerekek, de elsősorban azért, mert a beiratkozásuk után derült fény az autizmusra. Vannak olyan intézmények is, amelyek bár nem felkészültek a témából, jóindulatból mégis fogadnak autizmussal élő gyerekeket. Ilyen esetben viszont azt tudnia kell a szülőnek, hogy az iskola nem is kötelezhető az autista gyerek autizmus-specifikus fejlesztésére, megsegítésére.

Szuper, ezt mi is javasoljuk (itt megveheted), de ez autizmusban nem elég. Mivel nem csak a beszéd, hanem a kommunikáció egésze sérült, ezért szükség van kommunikációfejlesztésre is, hogy megtanulja a kérések jelentőségét, a kérdés-válasz funkcióját, a szociális kommunikációs fordulatok célját és módját, később megértse a nem egyértelműen kifejezett mondatokat is. 
Javasoljuk a fentiek miatt az autizmus szakirodalmának átnézését, főleg a Te is tudod, Babzsák fejlesztő program, Tedd-nézd-hallgasd-mondd könyveket, valamint a kommunikációfejlesztő játékokat.
 

Ha a gyerek autizmusa egyértelmű, szembetűnő és segítségre van szüksége, akkor a szakértői bizottság nem fogja levenni a diagnózist. Ha nincs integráló iskola, akkor azt jelezni kell a tankerületnél, ha pedig a hiba az iskolai ellátásban van, akkor azt érdemes jelezni az igazgatónak (majd a fenntartónak, ha nincs változás). A gyereknek az autizmus SNI kódja biztosítja a fejlesztést, esetleges egyéni tanrendet, számonkéréseknél a könnyítéseket, így erről lemondani nem biztos, hogy jó ötlet. Ha mindenáron le akarjuk vetetni a diagnózist a szakértői bizottságnál, akkor fellebbezhetünk a döntés ellen.

Ha a gyerek autista, akkor papírral vagy papír nélkül is autista. Az autizmus nem egy gyógyítható betegség, hanem egy más típusú fejlődés, orvosi és támogatási szempontból fogyatékosságnak minősül, a köznevelési intézményekben pedig sajátos nevelési igénynek.

Ha a gyerek nem autista, akkor le fogják venni a diagnózist. Ha más problémája van, akkor annak megfelelő diagnózist kap a későbbiekben.

Ha az autizmus diagnózis a beiskolázást akadályozza és a gyerek nagyon enyhén érintett, akkor lehet felülvizsgálaton gondolkodni, de ha nincs papír, akkor nincs anyagi támogatás, fejlesztés és egyéni bánásmód sem.