LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó:
Fejlesztés

Téma: Képcserés kommunikáció

Képcserés kommunikáció 10 éve 9 hónapja #19482

  • marcoverde
  • marcoverde profilkép
  • Nem elérhető
danimanó:

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Képcserés kommunikáció 10 éve 9 hónapja #19483

  • danimanó
  • danimanó profilkép
  • Nem elérhető
marcoverde:

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Képcserés kommunikáció 10 éve 9 hónapja #19492

  • marcoverde
  • marcoverde profilkép
  • Nem elérhető
Nem bonyolítanám, a szülőtréninget maximálisan ajánlom, első lépésként sokat segít megérteni ezt a rendkívül összetett rendellenességet. Interaktív is valamennyire, úgyh konkrét kérdéseket is tudsz feltenni. Persze ezután is muszáj folyamatosan fejeszteni,képezni magát az embernek a témában, mert szerintem leginkább az otthoni hozzálláson múlik, hogy mennyit fejlődik a gyerek.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Képcserés kommunikáció 10 éve 9 hónapja #19570

  • danimanó
  • danimanó profilkép
  • Nem elérhető
marcoverde:
köszi az infót. A szülői tréningre nagyon kíváncsi vagyok. Voltatok esetleg az Autizmus alapítványnál fogódzó képzésen? Ha igen, tapasztalat? :) Más mint a Vadaskert szülői tréningje?

Köszönöm és Üdv
dm
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Képcserés kommunikáció 10 éve 9 hónapja #19571

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Danimanó, a Fogódzó az AOSZ képzés és csak vázlatosan van szó a vizuális eszközökről. A Vadaskert tréningje és az Autizmus Alapítvány tréningjei részben hasonlóak. Részben.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Képcserés kommunikáció 10 éve 9 hónapja #19580

  • Edina 21
  • Edina 21 profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiam 13éves,Lányom 17 éves
Üdv .Danimano.

Ha még nincs diagnózisotok , akkor kell a Vadaskertben 1 hetes megfigyelésre befeküdni ha közelben lakik a család akkor megszokták engedni a bejárást de nem szívesen.

Ha már van diagnózis akkor csak 1 alkalmas beszélgetés van , gyakorlatilag elmondja a szülő , hogy miben kéri a segítséget. Előjegyzésbe veszik szülőképzésre .
Kevert spec.zavart nem tudom menyire fogják elfogadni.


A Vadaskert szülőképzése szerintem azért jó mert van lehetőség utána a gyermeket "felmérni" egy gyógypedagógusnak , és a gyermekre "szabva" elkészíteni a vizuális eszközöket amit itt be is tanítanak szülőnek családtagnak vagy épp pedagógusnak ,ovónőknek. Van lehetőség tanácsot kérni is mindenféle gonddal kapcsolatban.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20715

  • mandarin
  • mandarin profilkép
  • Nem elérhető
  • 8 éves auti kisfiú, két kishúg
Itt vagyok...végre sikerült elolvasnom a PECS-es topicot!

Az én fiammal 3,5 hónapja kezdtük a PECS-et, akkor volt pont 2,5 éves.
2 éves kora óta gagyog, motyog, egy-két szót mond, pl. mama, igen, ké=kérem. Úgy érzem le vagyunk maradva, a kommunikáció nálunk a legnagyobb probléma.
Én nem jártan a Vadasban, bár látom mindenki dicséri. A Korai Fejlesztőben a gyógypedagógus magyarázta el, hogy hogyan vezessem be a PECS-et, de külön szülő trénigen nem voltam. Tőle kérek tanácsot, ill. az Autizmus Alapítványnál vagyunk gondozásba véve.

Cs. imádja az édességet, ezzel kezdtük a mappázást, gyártottam neki nasi kártyákat. Kicsit nagyobb méretűeket, és fényképekből. Most kb. 15 képpel dolgozunk, 2-3-at kirakok neki, abból választ, letépi, odahozza, átadja. Én mondom a szót, de ő még nem.
Csak kicseréljük a nasit a képre. Ez nagyon tetszik neki, viszont mi itt elakadtunk.
Az összes kártyát még nem rakom bele a mappába, mivel azt még nem érti, hogy csak a fedelén lévőkből lehet választani. Csak azt rakom ki,amiből választhat.

A gyógyped. azt tanácsolta, hogy játéktevékenységek bevezetésével folytassuk. Csináltam ilyen kártyát is, pl. hinta, pörgés stb. Konkrét játéktárgyakat nem fotóztam, mivel ő sajnos nem használja a játékait. Úgy gondoltam, a kedvelt tevékenységek motiválni fogják, de nem érdekelte....
Akinek van tapasztalata:
Várjak még a továbblépéssel?
Inkább csak a nasik szavait gyakoroljuk addig?
Mi "kérem" kártyát nem használunk, ezt nem mondta még a gyógyped. Kéne?
Szükségem lenne valami ötletre, ami innen tovább vezet.
Köszönöm
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20717

  • champ
  • champ profilkép
  • Nem elérhető
  • 9 éves auti fiú, 7 éves nt lány
Mandarin:
Szerintem lemaradva nem vagytok. Egy 2,5 éves gyereknél még nem is számít megkésett beszédfejlődésnek a dolog, azt a 3. betöltött évtől hívják így.
A PECS használatára nem minden 2,5 - 3 éves gyerek érett. Mi kezdettől fogva használtuk a "kérem" kártyát, hiszen ha csak a nasi vagy a tevékeny kártyát hozza az mát is jelenthet (pl. kiborult a nasi). Már ha áll ugye ilyen szinten a gyerek kommunikációja. Én egyébként nagyon fontosnak tartottam a PECS nagykönyv szerint, precíz használatát, ezért el sem kezdtük addig otthon, amíg be nem tanítottak minket.
A Vadas szülőképzése tényleg nagyon jó, de nem mindenki dicséri őket egyértelműen. Szerintem jó helyen vagyok a Delej utcában, az AA-ról senki sem mond rosszat. Mi mondjuk a Vadba járunk, területileg is ők az illetékesek, és mi nagyon meg vagyunk velük elégedve.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20718

  • mimmo
  • mimmo profilkép
Szia Mandarin!

Agyalgattam rajta egy ideje,hogy egyszerűen hogyan tudnám leírni, amit gondolok. És ne okoskodásnak tűnjön, de nehéz ezt néhány mondatban jól leírni .

Tovább szeretnél lépni, pedig igazándiból funkcionálisan még el sem kezdtétek a PECS-et.
Az is nagyon jó, amit most csináltok, de ez így olyan funkcióban van mint egy "fényképes választótábla".
A PECS lényege az (elején),hogy ha már egy adott kártyának megtanulta/elfogadta a jelentését, akkor azt bármikor használhassa a kommunikációs szándékának megfelelően.

Tehát,ha most csak 15 "nasi-kártya" van, akkor azokat. Ebben a tanulási szakaszban meg kell értenie,hogy így kifejezheti,amit kér. Például,ha megtanulta a csokit, akkor azt is kérhessen bármikor. A kérést akkor is el kell fogadni,ha épp nincsen/elfogyott/nem szeretnél adni. De a kérés lehetőségének meg kell lenni.
Eleinte ha kér valamit pici falatonként kérje újra és újra. Ezt is tanulni kell, mint ahogy azt is,ha nem kaphat majd meg valamit.
De csak akkor fogja megérteni, a valódi "kérés-funkciót", ha így gyakorolsz vele (Eleinte mindig kapva,amit kér,hogy érdemes legyen kérni. Ezért amilyen kártyákkal tanultok egy ideig mindig legyen otthon, legalább egy morzsányit kell adni,ha kér.Kezdetben nekünk is sok nasijellegű kártyánk volt,az első spontán kérése a fiamnak nagy meglepetésemre mégis az alma volt. Korán reggel megjelent az ágyunknál kezében az "almát" kártyával,én meg ugrottam,mint akit kilőttek, hogy adhassak neki.)
Ha ez megy,akkor vezethetitek be a "kérek" kezdetű mondatokat,először úgy,hogy a "kérek" mindig a mondatcsík/mondatsín-ra/re van helyezve,neki csak az óhajtott dolgot kelljen mellé tenni, és úgy átadni (miközben rámutat a kártyákra mondani kell helyette,amíg esetleg maga nem tudja). De ezt csak akkor,ha legalább 15-20 kártyát biztonsággal, jól használ.
Csak akkor várhatod el tőle,hogy kérje akár a kedvenc tevékenységeit is,ha érti, hogy mire szolgálnak a kártyák. De nálatok jelenleg csak választási lehetőséget kínálnak,nincs valódi lehetősége, hogy kérjen. "Társítani" kell a tevékenységhez a kártyát (hinta,tv,buborék.........) és valóban kommunikációra használni a kártyákat. Fontos,hogy a PECS-szel ő fejezheti ki,hogy mit szeretne, nem te mondod meg neki. Ezzel Ő kommunikál felétek,sohasem fordítva!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20719

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
Szia Mandarin, de jó hogy Mimmo írt, pár személyes tapasztalattal egészíteném ki gondolatait.
Nagyon fontos lenne hogy elmenj a Vadasba szülőtréningre és a legrövidebb úton eljuss ott a pecs előadásra.
Igaz, hogy szakember segít most is a módszer bevezetésében, de el lehet csúszni apróságokon, ami senkinek sem tűnik fel. Én is türelmetlen voltam, mert nyár elején lemaradtam egy szülőtréningről és nyár folyamán elkezdem a módszer megtanulását egy ugyancsak autispec gyógypeddel. Én pl akkor a gyógyped tanácsait magamban továbbfejlesztettem és a gyerek kártyátadásakor mindjárt hozzátettem hogy Kérek vizet! Kérek almát. Még a nyáron a gyerek elkezdte mondani magától, hogy de ettől meg nem tudtuk meg, hogy mit ké és meg is akadt az egész. Októberben hallgattam meg a pecs előadást a Vadasban majd ezt követően újrakezdtük és ahogy nagyon szabályosan vittük a móddszert meg is lett az eredménye.
Egy nem beszélő gyereknél csak feltételezéseink lehetnek, hogy mi van benn a fejecskéjében. Más egy 5 éves és egy 2,5 értelmi szintje. Nem tudhatod, hogy szavak szintjén áll, vagy már előrébb. Nagyxon jó ha csak a szavak szintjén mozogtok 2,5 évesen nem kell mondatot alkotni.
Az pedig , hogy magától mond már hébe hóba valamit, értelmes szavakat, akár szótagokat, az nagyon jó jel, az én fiam pl csak morgott zárt szájjal. EGYETLEN szót sem használt a pecs előtt!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20720

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Mandarin, csak egy mondat, mert a többiek jól leírták a lényeget. Ez honnan van, hogy csak a fedlapon lévőt lehet kérni? Ez nem így van, pont az a lényeg és azért a könyv formátum, hogy sok dolgot tudjon kérni. Ha valami nincs, akkor is kérheti, csak rá kell rakni az átlátszó "nincs" kártyát a kért képre. (Ha jól emlékszem, piros kör áthúzva. Már nagyon rég nem használtuk. Úgy lehet megcsinálni, hogy kivágod a piros, áthúzott kört precízen, lelaminálod és PECS méretben, kártya formátumban vágod ki.)

Tényleg, nem töltené fel valaki a BMshare-re a nincs-et?

Champ, jó helyen vannak a Delejben diagnosztikai szempontból, de ha jól értem, nem oda járnak fejlesztésre. (Ez a gondozásba vétel csak annyit jelent, hogy ők adják az emelt csp. papírt, meg pszichiátriai-pszichológiai dolgokkal lehet hozzájuk fordulni.)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20722

  • champ
  • champ profilkép
  • Nem elérhető
  • 9 éves auti fiú, 7 éves nt lány
Szanya: azt hittem a gondozásba vétel azt jelenti, hogy ott kap fejlesztést is, nekem ezt jelenti a gondozás.

Nincs kártya:létezik olyan, hogy átlátszó fóliára nyomtatás. Ha ezt nem tudjátok megoldani, akkor lamináljatok le egy darab fóliát üresen (a két réteg közé nem tesztek semmi). Vágjatok ki belőle kártya méretű lapocskát és piros alkoholos filccel rá kell rajzolni az áthúzott kört. Nekünk ilyen volt. Ezt azzal a ragaszóval, ami olyan, mint a rágó (talán glukán a neve :unsure: ) ráerősítettem a gyerek által kért kártyára, ha kérte, de valamiért nem kaphatott. A egyáltalán nem volt otthon pl. pez, akkor már a dossziéban rátettem a képre, hogy tudja, ezt nem is érdemes választania.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20725

  • mandarin
  • mandarin profilkép
  • Nem elérhető
  • 8 éves auti kisfiú, két kishúg
Húúú...köszi a sok hozzászólást!

Most egy kicsit megvilágosodtam, és jobban utána is néztem a dolgoknak :)
Valóban, most nem megfelelően használjuk, hiszen a kamrában olyan a mappánk, ahogy mondtátok, mint egy választótábla.
Azért nem volt hasztalan, legalább tudom, hogy a fiam össze tudja kapcsolni a képet a nasival, és már a tépőzárral is boldogul.

El kellene mennem a Vadasba, tudom, de a kicsi bébi miatt most nem tudom összeszervezni, sehogy....Nekünk a Korai Fejlesztőben van egy gyógypedagógusunk, aki 15-20 éve foglalkozik auti gyerekekkel, ő magyarázta el a PECS-et, csak most a nyáron szünet van, én meg elkavarodtam!
Az Autizmus Alapítvánnyal elégedett vagyok, a gondozásba vétel hasznos, de tényleg nem jelent fejlesztést. Tanácsadásra lehet menni, és ezt ki is szoktuk használni, főleg viselkedés problémákkal kapcsolatban.

A PECS-et igyekszem most már precízebben használni, kiviszem a kamrából a mappát, és begyakorlok vele apránként egy-egy kártyát. Pl. a rudit tegnap kis falatokra vágtam, és azzal nagyon jól ment.
Köszi a tanácsokat!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20745

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Szanya: felraktam a NEM-et, jó így? Ehhez a részhez abszolút nem értek...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20746

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Labolen, köszi, de nem NEM, hanem NINCS. Na ez jól hangzott. :laugh:
A NEM az csak egy piros X, ha jól emlékszem.

Ma csináltam 3 PECS-es, mondatos (kérés-válasz) feladatlapot, ráment 1,5 órám, a gyerek meg megcsinálta kb. 2 perc alatt. :unsure: De legalább érdekelte és szóban is válaszolt. (Meg is lepődtem!) Úgy látszik, mindennek eljön az ideje. Mikor az aláPECS-ezett naplót csináltuk, totál nem értette. Magas volt a szint, vagy túl korán kezdtük.

Beragasztotta a hét elején a naptárba, hogy vasárnap állatkertbe megyünk. Ezen kissé meglepődtem, mert nem érdekelte eddig, de oké, délelőttre jó program lehet. Na de irtó meleg van, emiatt átragasztottam vásárlásra (ott klíma van). Azt hittem (reméltem), hogy nem veszi észre. De persze észrevette. Lekapta a polcról az egyik Bartos Erika könyvet (7 kötet közül a megfelelőt), kinyitotta az állatkertes mesénél, és közölte, hogy "vasárnap ez lesz" és mutatja végig az állatokat. Rábeszéltem, hogy legyen inkább kedd vagy szerda. De elképesztő, hogy milyen vizuális a gondolkodása tényleg.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20747

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Szanya: piros kör átlóban áthúzva. Nem ez kell? Vagy csak a nevét nem írtam jól?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20748

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Ez az, erre gondoltam, csak a neve NINCS. (Nem pedig NEM.)
Hát ezt képtelen vagyok normálisan megfogalmazni. :laugh:
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20749

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Ne aggódj, értem én. ;) Átírtam. :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20750

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Köszi! :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Képcserés kommunikáció 10 éve 8 hónapja #20751

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Amúgy a wordben is van ez a forma, szépen ki lehet onnan is nyomtatni. Beszúrás, alakzatok, és ott van. Csak formázni kell pirosra, és kicsit keskenyíteni. De fent van akkor az eredeti is mintaként most már.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldalmegjelenítési idő: 0.124 másodperc