LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó:
Fejlesztés

Téma: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 4 hónapja #34216

  • Mazsika11
  • Mazsika11 profilkép
Eddig 4 alkalommal csináltuk meg a tornát. 1-2 gyakorlat van, amit nem akar csinálni pl. bukfencből 10 helyett 3-nál abba akarja hagyni, itt egy falat csoki kilátásba helyezése segíteni szokott. Kb. hány hónap után várható valami változás a viselkedésében a TSMT hatására?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 4 hónapja #34217

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
?? Néhány évig TSMT-ztünk, de a viselkedése nem változott ez idő alatt. (Meg nem is kezdett tőle beszélni, viszont azóta nagyon jól bukfencezik.)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 4 hónapja #34221

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Mazsika: szerintem nagy megoldásokat ne ettől a tornától várj. Ez egy idegrendszer érlelő torna, ami elősegíti a későbbi fejlődést, de ez igazán önmagában mást nem tud fejleszteni. Nekünk annyiban segített, hogy a gyerek megtanulta a strukturált feladatokat, vagyis, hogy adott ideig valamit csinálni kell. És könnyebben irányítható lett szóbeli utasításokkal.
Én mindemellett szerettem a tsmt-t, szerintem hasznos volt.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 4 hónapja #34233

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
Szanya iszonyat vicces vagy :)
Mazsika 11 tornázzatok tovább, ha a gyerek nem ellenkezik, mert van akinek nem jön be ez a torna, nem illeszkedik a gyerek habitusához. Állítólag idegrendszer érlelő a hatása. Valamennyit biztos számít, mi is kb másfél évig tornáztunk, de nálunk sem ezen időszak alatt indult be a beszéd, ami miatt nekifogtunk. Sztem is jelenthet valamennyit, nálunk pl ami elég szembetűnő volt, az a beszéd beindulása előtt kb fél évvel -akkor még nagyon nyomtuk a tornát- a gyerek még zárt szájjal morgott csak. A TSMT tornasort mindig késő délutánra időzítettem, azt követően pedig már esti órákban elkezdett gőgicsélni. Ez elég látványos volt.
Viselkedésére nem tudom hogy hatott e, de picit minden mindennel összefügg.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 4 hónapja #34234

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Tomger, nem viccből írtam és nem is cinikusan. Ez volt nálunk a valóság. Az otthoninak még volt valami teteje talán, a csoportosnak semmi. (Ez az én gyerekemre vonatkozik és nem általánosságban írom.)

Egyébként a torna tényleg nagyon hasznos. Vannak olyan autik, akik maguktól nem mozognak eleget, pl. az enyémnek volt egy időszaka, mikor nem akart csúszdázni és hintázni a mai napig nem szeret. (Pedig ezek jó hatásúak az idegrendszerre.)

Nekem a tapasztalatom az, hogy az ovis torna volt a fiamnak nagyon jó, jó nehéz, fárasztó, odafigyelést igénylő, szociálisan fejlesztő. Imádta a gyerek. Aztán utolsó évben bejött a mozgáskotta, az is szuper. Meg minden sport (ami az életkornak megfelel).
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 4 hónapja #34236

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Igen, a mi gyerekeink nem mindig mozogják meg azt a szükséges mozgásmennyiséget, amit egy nt igen. És tényleg kimaradhat mindaz, ami pedig kell ahhoz, hogy később mondjuk a grafomotorikus készsége jó legyen. Szóval érdemes tornázni szerintem is, de viselkedésbeli változást nem ez fog hozni. Legalábbis nálunk nem hozott.
Ugyanakkor a beszéd fejlődésére is hat a mozgás. Még ha beindulni nem is emiatt fog, de szerintem nem árthat. ;)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35232

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
Sziasztok!
Érdeklődöm, hogy ismeritek-e esetleg jártatok-e a Kulcsár féle vagy Delacato tornára?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35237

  • makilla
  • makilla profilkép
Tomger Delacatoról tanultam ( de már homály) du átnézem a papírt amit kaptam róla, és a gyakorlatsort!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35248

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Nekünk L. egy évig járt Dealacatora, szerintem használt.
Most a lányom jár ilyen tornára, ő nagyon szereti. Innen több infóm van: vannak akadálypályák, kis csoportban járnak, nagyon figyelni kell, hogy hogy végzi a gyakorlatot. vannak benne kognitív elemek is kicsit, pl tudnia kell a hét napjait, ilyesmi.
A torna lényege, hogy végig mennek az alapvető mozgásfejlődés mozgásformáin, kúsznak másznak, forognak, stb. Elég kötött torna, vagyis azt kell csinálni, amit az oktató mond, nem játékos egyáltalán. Még a tsmt-nél is unalmasabbnak tűnik, amolyan rendes tornaóra jellegű.
De mondom, szerintem hasznos. Ha másra nem, a figyelmét fejleszti. ;)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35256

  • Miri
  • Miri profilkép
  • Nem elérhető
Tomger.
Á. az iskolában 3 évig járt alapozóra, de sajnos én egyetlen foglalkozást sem láttam. Itt a suliban, általában negyedikig van ez a fejlesztés.
A terapeuta szerint sok mindenben ügyesedett. A finommozgása is rettentő sokat fejlődött a nagymozgás fejlődésének köszönhetően, bár azt ugye nem tudhatom, hogy a korábbi fejlesztések vagy az alapozó vagy a spontán érés eredményei voltak mindezek, vagy mindez együttvéve. Ovis korában el sem tudtam képzelni, hogy hogy fogja megtanulni a folyóírást, de első végére már nagyon szépen írt.
Egyszer, még elsős korában Á. bemutatói alapján ezeket jegyeztem fel, hogy mégis milyen mozgásokat szoktak csinálni: katonakúszás, fókajárás, törpejárás, rákjárás, pókjárás, nyusziugrás, békaugrás, robotkutya, hátrafelé tolatós kutya, szimatolós kutya, medvemajom, és egy csomó minden hátrafelé... Náluk is voltak akadálypályák.
Á. nagyon szerette ezeket a foglalkozásokat, igazából csak akkor kezdett tiltakozni ellene, amikor tavaly a második félévben délutánra tették ezeket a fejlesztéseket, és ilyenkor sokkal tovább kellett bent maradnia.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35269

  • Heather
  • Heather profilkép
  • Nem elérhető
Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35276

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
Nagyon köszönöm a gyors válaszokat!
A megkésett beszédfejlődés terápiájával kapcsolatos továbbképzésre járok. Sok más, de ezzel kapcsolatos témát is érintünk, ilyen a mozgásfejlesztés is. Az egyik gyógypedagógus-logopédus hallgató a Delacatora hívta fel a figyelmemet, mert ő mint logopédus mellékesen ezt a terápiát is megtanulta és alkalmazza is, konkrét példákat említett, hogy egy év alatt enyhe ért fogy gyerekeknél milyen fejlődéseket ért el (pl ceruzafogás hiányától a rajzolásig).
Sajnos azt ajánlotta én menjek el egy ilyen tanfolyamra és tanuljam meg, amit kizártnak tartok, vagy legalábbis a közeljövőben nem tudom beiktatni. (Nincs is elég motivációm, elég a nyelvi oldal) Viszont látom, hogy mozgásában is némiképp elmaradott a gyermek, muszáj ezt a vonalat is komolyabban vennünk, a korai rendszeres TSMT óta ezt elég lazán kezelem.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35301

  • Lucy
  • Lucy profilkép
  • Nem elérhető
Szia Tomger,
H.-nál harmadik éve van alapozó terápia az ovis fejlesztés keretében és most a munkahelyemről is járnak gyerekek ilyenre.
Véleményem szerint jó és hasznos mozgásfejlesztésre, és sok készséget fejleszthet, nekem a gyógypedagógus annak idején olyasmit mondott, hogy tanulási nehézség esetében nagyon hasznos lehet stb.
Az autisztikus tüneteket nem befolyásolja nagy mértékben, amennyire én látom, de mindenképpen hasznos lehet.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35313

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
Lucy, Köszönöm szépen a tapasztalatot!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35760

  • Lucy
  • Lucy profilkép
  • Nem elérhető
Tomger,
még múltkor akartam írni, hogy rákérdeztem a sulis gyógypednél, aki tartja az alapozót, és ő azt mondta, hogy IQ-ban is akár 10 pontot is tud javítani a torna és a tanulási képességekre van nagyon jó hatással, plusz a beszédre, kezdetben a logopédiával együtmműködve, viszont: minimum heti 5 alkalom minimum 45 perces alkalmakkal szükséges a kívánt eredmény eléréséhez, ellenkező esetben nem beszélhetünk terápáról, csak fejlesztésről, amit korántsem ugyanolyan hatásfokú.
Az tény, hogy autisztikus tünetekre nincs befolyással ez a fajta mozgásterápia sem.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35761

  • Lucy
  • Lucy profilkép
  • Nem elérhető
Szeretném kérdezni tőletek, hogy a Kulcsárné-féle mozgásterápiát ismeri vagy próbálta valaki?
Állítólag nagyon hasznos, főleg iskolakezdés előtt, de később is, és van is egy könyve:
Kulcsár Mihányné: A tanulás öröm is lehet.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35769

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
Lucy köszönöm.
A logopédus-gyógypedagógus hölgy, akivel erről beszélgettem a Kulcsárné féle Delacatot ajánlotta. Állítólag a két módszer megegyezik, egymástól függetlenül dolgozták ki.Többet nem tudok róla, csak ez a gyógypedagógus nagyon dicsérte és javasolta én tanuljam meg és végezzem én otthon a gyerekkel. Ő minden nap a iskolában ezt a tornát végeztette a gyerekekkel.
Heti 5 óra torna mellett még a többi fejlesztést és logopédiát is beiktatni, soknak tűnik.
Viszont a könyvajánlást köszi, megnézem, hátha rábeszélem magam mégis.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35771

  • Lucy
  • Lucy profilkép
  • Nem elérhető
Tomger,
állítólag (a könyvajánló szerint) otthon is kivitelezhető a gyakorlatsor, pl. ilyet olvastam egy gyakorlatnak:
hanyattfekvés, karok magastartásban, a gyerek sorban kinyújtja először bal kezének ujjait egyesével, megnevezi mindet, aztán jobb kéz ugyanígy. Tovább nem volt esetleírás, de én is gondolkodom a könyvön, viszont csak a Krasznárnál láttam, így a pk. nagyon sok, kéne még hozzá pár db könyv, és megérné, de most nem fér bele ebben a hónapban már.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35777

  • tomger
  • tomger profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiaim 19 és 12 évesek (a kicsi érintett)
ó, a Krasznarnál már én is 20-as hagytam ebben a hónapban. :whistle: Ebben a hónapban nálunk sem fér már bele. De ha minden gyakorlat benne lenne..
Úgy tudom a tanfolyam elvégzése 100.000- körül lenne. Tekintve, hogy csak G-t tornáztatnám, azért már túlzás.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: TSMT, Ayres, HRG, Alapozó terápia 9 éve 2 hónapja #35781

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
A héten voltunk a Krasznárnál most hoztuk el a Játékház feladatlapok 2, mert az nem volt meg nekünk Dávidtól, mert anno a tanítónéni másolt belőle. Egy könyvesboltba bemennem életveszély v. pénztárca?! :laugh:

Tomger: Hogy tetszik a továbbképzés, tart még? Írhatsz privát is!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldalmegjelenítési idő: 0.117 másodperc