LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó:
Ötletek

Téma: Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45147

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Speciálisan autizmusban jelentkező olvasási és írási nehézségek megoldásai, autizmushoz kapcsolódó egyéb problémák és megoldásaik (diszlexia, diszgráfia).
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45149

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Példa: A fiamnál komoly gondot okozott sokáig, hogy egyes betűket nem volt hajlandó felolvasni, mivel ez volt a szabály. Így azért elég nehéz olvasni, és főleg az olvasottakat értelmezni, mivel minden energiája arra ment el, hogy kiszűrje a h betűket. Megoldást nem találtunk rá, sokáig küzdöttünk ezzel mindenféle motivációt bevetve, de végül amiatt múlt el, mert megunta. :)
Pillanatnyilag a szövegértés a fő gondunk, ezen az iskolai logopédussal vállvetve dolgozunk. Rövid, hétköznapi szituációk leírásait tartalmazó könyveket olvasunk, és kb. 4-5 mondatonként kérdezek vissza a tartalomra.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45150

  • Geszter
  • Geszter profilkép
  • Nem elérhető
Példa: Az én fiamnak szintén a szövegértéssel volt és van sok gondja. Amikor óvodás volt, az óvodából hazafelé menet a korábban nézett mesefilmeket beszéltük át. "És utána mi történt?"- ekkoriban ez volt a fő kérdés. Így derült ki számomra, hogy ami nincs kifejezetten benne a filmben, arról fogalma sincs. Pl. nem tudja elképzelni, mi történt azután, hogy a Némót elfogták, hogyan került az akváriumba (a két helyszín között ugyanis nincs összekötő esemény). Az ilyesmit mindig érdemes tisztázni, szükség esetén elmagyarázni neki.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45151

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Ez egy nagyon érdekes felvetés. Most hirtelen nem jut eszembe a legutóbb nézett filmből ilyen részlet, de nagyon kíváncsi lennék, hogy az enyém mit mondana egy ilyenre, ha megkérdezném. Legközelebb figyelni fogok és rákérdezek a film után.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45152

  • Geszter
  • Geszter profilkép
  • Nem elérhető
Más: az olvasás begyakorlásakor az érdeklődési körbe vágó lexikonok voltak hasznosak (konkrétan a Nagy Állatlexikon). A történetek olvasása sokáig az Anna Peti Gergő szintjén maradt, negyedik után is azt olvasta újra. Nagyon jó, mert a nyelvezete egyszerű (a kritikusok szerint túl egyszerű, de ez ebben az esetben nem hátrány), a témák hétköznapi szituációk, semmi sejtetés, átvitt értelem... Tudom, hogy más érintettnek is nagyon bejöttek. Érdeklődési körbe vágó mesekönyvek nekünk az "Amíg utazunk" sorozat volt (ajánlott BKV mániásoknak), illetve Gerald Durrel: Léghajóval a világ körül (állatmániásoknak ajánlott). Szintén állatmániásoknak való a "Kontinensek élővilága" sorozat is, ezek átmenetet képeznek a regény és a lexikonszerű felsorolás között.
És egy áttörés 11 évesen: Az "Agatha nyomoz" sorozat, ami szintén nem egy irodalmi remekmű, de viszont azzal kezdődik minden kötete, hogy bemutatja a szereplőket, a helyszínt és a nyomozási feladatot. Ez azért áttörés nekünk, mert regény, és nem érdeklődési körbe vágó! Most már csak a kötelező olvasmányokkal kellene boldogulni...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45154

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Szerintem ez nagyon szép egy autitól! Mi a Most én olvasok! sorozatot nyomjuk, de sajnos magától egyáltalán nem akar olvasni. Meg persze az iskolait, de az brutál nehéz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45160

  • gumilany
  • gumilany profilkép
  • Nem elérhető
Nekünk az olvasás és az írás is hatalmas nehézség. Boti utál ceruzát fogni is, nemhogy írni! Most másodikos, időnként úgy írunk leckét, hogy versenyzünk. Én le tudom-e írni annyi idő alatt pl 3x ugyanazt, amit neki kell ( szavak, rövid mondatok). Ez sokszor bevált. Olvasni a tankönyvből utál, általában 1 sort én 1 sort ő, vagy 2-t én 1-et ő felosztásban olvasunk, de sokszor inkább elolvasom én más, őt érdeklő dolgokkal pótoljuk az olvasást. Pl. társasjáték közben ő olvassa fel a feladatokat vagy vannak a libriben az Olvass velem mesekönyvek! Aki nem ismeri, úgy néz ki, hogy nagyobb kék betűvel vannak írva a címek és oldalanként néhány mondat, ezt olvassa a gyerek, a többit a szülő! Imádja! Most én olvasok-ot is vettünk már neki, illetve az elsőt karácsonyra kapta, kicsit tukmálni kellett, de mivel nagyon érdekelte a mese (felfedezős) ezért apránként rá tudtuk venni.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Ötletek autista gyerek olvasás, írás tanításához 6 éve 1 hete #45162

  • Geszter
  • Geszter profilkép
  • Nem elérhető
Az írásnál egyik probléma lehet, hogy nehéz a gyereknek szépen írni, a másik maga az íráskészség. A fiam sokszor használja a Word-öt. Születnek rajta végtelennek tűnő listák - hol országok, hol állatok, hol focisták -, de olykor "regény"-nek nevezett írások is, ami az iskolai kötött fogalmazásoknál sokkal jobb neki, mert nyilván a saját érdeklődési körének megfelelő. (Természetesen ezek is tartalmaznak hosszú felsorolásokat.) Sőt, megtanulta a képek beillesztését is internetről, úgyhogy kedvére illusztrálhatja is ezeket.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldalmegjelenítési idő: 0.102 másodperc