Tudnivalók és útmutató pelenka beszerzéséről a közgyógyellátás keretében
Nem tudom, ki mennyi időt szánt már arra, hogy közgyógyellátás keretében pelenkához jusson. A legnehezebb...
A magasan funkcionáló, jól beszélő autista gyerekek általános iskolai integrációja egy nagyon összetett, nehéz kérdés. A törvényben meghatározott kereteken kívül figyelembe kell venni a helyi adottságokat is, melyek pozitív és negatív irányba is dönthetik a mérleget.
Kép: ajari, Flickr
A folytatáshoz kattints a Bővebben gombra!
Melyek azok a szempontok a gyermek képességeire nézve, amelyek alapján el tudjuk dönteni, hogy érdemes-e egyáltalán normál, állami iskolában történő integrációban gondolkodnunk?
Kockázati tényező még a magasan funkcionáló gyerekek esetén is, hogy a furcsaságaik miatt kötekedés, csúfolódás áldozatává válhatnak. Ezt mindenképpen figyelembe kell venni a döntés előtt.
Hogyan mérjük fel, hogy a választható iskolák alkalmasak lehetnek-e a gyermekünk fogadására?
A témában először célszerű elolvasni Őszi Tamásné autizmus-specifikus gyógypedagógus, közoktatási szakértő cikkét itt. Azonban figyelembe kell venni azt a tényt, hogy ma Magyarországon nagyon kevés iskola felel meg a kívánalmaknak, a gyereket viszont muszáj beiskolázni. A legjobb megközelítés az, ha felállítunk a szempontjainkból egy fontossági sorrendet és ezeknek megfelelően választunk (a szűkös) lehetőségek közül. A fontossági sorrenden belül kerüljön előre a tanító személye. Ha a tanító nem nyitott a gyerekünkre, akkor biztos a kudarc.
Mit tesz lehetővé a törvény?
A sajátos nevelési igényű (továbbiakban SNI) státuszról itt olvashatsz.
SNI státusz nélkül
Ha a gyermek annyira enyhén érintett, hogy az iskola időszakáig nem kerül a szakértői bizottság elé, akkor meg lehet próbálni az integrációját SNI státusz nélkül bármilyen iskolában. Figyelembe kell venni, hogy lehetőleg az iskola ne legyen hírhedt a magatartászavaros gyerekek miatt, ugyanis ez esetben szinte biztos, hogy az autistát bántani fogják. SNI státusz nélkül az iskolától semmilyen megsegítés nem várható el. Felmerül a kérdés, hogy a szülő a tanítókkal-tanárokkal közölje-e a diagnózist.
SNI státuszban
A törvény szerint autizmussal élő gyermek SNI státuszban történő (megsegített) integrációja csak azokban az iskolákban lehetséges, amelyeknek az alapító okirata tartalmazza, hogy az iskola vállalja az autista gyermekek integrációját. Ennek itt lehet utánanézni. Ezen belül az iskola meghatározhatja, hogy milyen érintettségű gyereket vállal (tehát pl. korlátozhatja oly módon, hogy egyéni elbírálás alapján vesz csak fel autista gyereket). Ha az iskola alapító okiratában szerepel az autizmus, és fel is veszik a gyereket, akkor biztosítaniuk kell a szakértői bizottság által meghatározott fejlesztéseket, korrepetálásokat, egyéni megsegítéseket (pl. meghatározható a tudás számonkérésének a módja vagy biztosítható asszisztens).
Ha nyíltan vállalja az iskola előtt a család, hogy a gyermek autizmus spektrumzavarral él, akkor nagy segítséget jelenthetnek a következők:
A szülő együttműködése, otthoni munkája többségi általános iskolai integráció esetén elengedhetetlen. Minden nap adódhatnak olyan szociális helyzetek, amelyeket még aznap meg kell beszélni, adott esetben rajzzal elmagyarázni. Nem lehet megvárni, hogy majd a gyerek gyógypedagógusa megoldja a problémát (heti 1 vagy 2 órában).
SNI státuszban, de nem autizmus kóddal
Napjainkban is előfordul, hogy a gyermek lakóhelyének közelében nincs autizmussal élő gyermeket integráló általános iskola. Az ilyen esetekben van rá példa, hogy a gyermek nem autizmus kóddal van az adott iskolában, hanem valami mással. Ez természetesen csak akkor fordulhat elő, ha az autizmus nem szembetűnően egyértelmű és más diagnózis is szóba kerülhet (pl. figyelemzavar). Ebben az esetben az a probléma, hogy nem elérhető az autizmus-specifikus megsegítés.
Felveszi a gyerekemet az iskola?
Ha nem SNI-ként íratjuk be a gyereket az iskolába, akkor ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint bárki másra. Ha SNI státuszú és a képességei nem zárják ki a normál iskolai integrációt, akkor a körzetes integráló iskola fel kell(ene), hogy vegye. A felvételi sorrendben az SNI státusz előnyt jelent, azonban azt is tudni kell, hogy az iskolák az alapító okiratukban szabályozzák, hogy összesen, vagy a teljes létszámhoz viszonyított százalékos arányban hány SNI gyermeket tudnak ellátni. Mivel viszont az igény általában több, mint a helyek száma, ezért célszerű jó előre jelezni, hogy szeretnénk az adott iskolába iratni a gyereket. Még jobb, ha a gyermek az iskolában szervezett iskolaelőkészítőn is részt vesz.
A cikket Faragó Melinda autizmus-specifikus gyógypedagógus (SYMBO Alapítvány) lektorálta.
A témát szülők és szakemberek beszámolóival folytatjuk.
Kapcsolódó topicok a fórumban itt találhatók.