LOGIN
Regisztráció
Avatar
Nincs még fiókja?

Regisztrációjával hozzáfér a letölthető feladatokhoz, vizuális eszközökhöz és hozzászólhat a fórumhoz is, amennyiben elfogadja az Adatkezelési szabályzatot.

Elfelejtettem a jelszavam - Elfelejtettem a felhasználónevet

Felhasználó
Jelszó
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó:
Fejlesztés
  • Oldal:
  • 1
  • 2

Téma: kódos munka

kódos munka 12 éve 3 hónapja #2517

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Érdekelne ki hogyan csinálja! Mit raktok a dobozba? Olyan egyszerű ötletek érdekelnének amik nem eszköz igényesek és gyorsan kivitelezhető! Pl: akciós újságból kivágott gyümölcsök, hullámvonalon autót tolni, filcet, mézeskalács formák körbe rajzolása után forma beillesztőként használása, számolópálcából kerítés építése)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2518

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Szétválogatóst millióegy dologból lehet készíteni. Pl a gyógyped.-nél az egyik egy evőeszköztartó, és az evőeszközöket a helyükre kell rakni. Aztán üres palackok, amikre a kupakot kell rátekerni. Egy cipősdoboz, teteje kilyuggatva (késsel kis x-ek vágva), bele kell nyomogatni kerek tárgyakat (golyó, gesztenye, stb). Szintén lyuggatott doboz, de kerek és négyzet alakú lyukkal: kockák és golyók behajigálására. 2 összekevert fa berakós puzzle, amit ki kell rakni. Egyszerűsített "labirintus": papírra bal oldalra felülre valami állat, vonat, autó rajzolva, jobboldalt alul a cél (a felső rajzhoz illően, hogy értelme is legyen), a kettőt úgy összekötöd 2 vonallal, hogy kényelmesen tudja közte vezetni a ceruzát a vonattól az állomásig (pl.).
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2519

  • Edina 21
  • Edina 21 profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiam 13éves,Lányom 17 éves
Sünöcske .
Fontos tudni , mit szeret a gyermek és mit nem .Milyen nehézségű feladatot tud megoldani önállóan . Mert a cél az lenne , hogy ezzel megtanulja az önálló munkát.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2520

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Szanya:Az evőeszközös dolgot láttam a kézzel írott naplótokban.-onnan már átültettem.


A szétválogatós dolgok nem okoznak neki problémát + a forma felismerés.
Amit nem szeret az a szín szerinti egyeztetés (megtudja csinálni pedig) + az állatok, gyümölcsök.
Múltkor úgy örültem, hogy az állatmamához hozzárendelte a kicsinyét, tegnap kíváncsian felemelte a doboz tetejét, majd mikor meglátta mi van benne lecsapta és ráütve eltolta. -mostanában elég határozott a fiatal ember.:)
Illetve kezdődnek a kommunikációs gondok kiütközni.:(
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2521

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Délután belenézek még a feladatos mappámba, biztos eszembe jut még egysmás.

Nálunk is bekövetkezett a NEM! korszak. Örülök neki valahol, jobb később, mint soha, de azért elég kínos néha. Mentünk a rokonsághoz, a gyerek frászt kapott a kutyától, közben megkérdezik tőle, hogy miért nem megy oda a családtagokhoz "hiszen jóban voltunk, nem?" és rávágja, hogy "NEM!", ami részéről a kutyára vonatkozott...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2522

  • Edina 21
  • Edina 21 profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiam 13éves,Lányom 17 éves
Sünöcske.
Fontos , hogy először megszerese ezt a fajta feladatot , ha már örömmel dolgozik , akkor lehet betenni könnyítve azokat amiket nem szeret .Fontos jutalmazni az elejétől, így motivált lesz abban is , hogy a nem szeretem feladatot is megcsinálja.Fontos , hogy szóban is dicsérni kell a munkáját .Később lehet halványítani a tárgyi jutalmat a dicséretre .Jutalom az is ha napirendben látja , feladat és utána olyan játék amit nagyon szeret. .

Lehet járműveket betenni ,újságból kivágni, vizben , levegőben sínen , vagy hány kereke van ,bicikli, autó, motor stb. válogatás.Utána ha megy megpróbálni a szin szerinti válogatást az autóknál.

Újságból kivágni embereket válogatni , gyerekek, férfi , nő,
aztán ha már megy lehet finomítani .Kinek milyen színű a haja , hosszú vagy rövid , magas alacsony , külső tulajdonságok embereknél. fiatal , ídős .Magáról is lehet fotó. ha szeret rajzolni lehet az is feladat , hogy lerajzolja a saját külsejét . Később ha érdekli lehet érzelmek alapján is válogattatni , boldog ,szomorú, mérges ,nyugodt .
Az nagyon jó ha az Ő fotóját is beletudod tenni a feladatokba .

Természetesen minden feladat igazodjon az Ő szintjéhez . .
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2523

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Edina:nagyon jó dolgokat mondasz! Andrisnál beszédértési probléma is van. Sajnos az értelmi szintjét nem tudták megállapítani eddig.

A betűk, számok világában kezdünk, majd mozogni, mert azt szereti.
Remélem jövőre már az új gyógypedünk az óviban add házi feladatokat.

Motiválni csikizéssel, haspuszival, lóbálással és számítógépezéssel lehet.

Anyuméknál mikor elege lett a családból régen csak a cipőjét hozta, most hisztizett és rácsapott a párnára. Mindenki meglepődött a családban:-Andriska te nem szoktál ilyet csinálni! Én meg bepánikoltam, hogy úr isten mi lesz ebből még.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2524

  • Edina 21
  • Edina 21 profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiam 13éves,Lányom 17 éves
Sünöcske.
Ez is a kommunikáció egy változata .Ha nem tudja mondani , hogy menjünk valahogy muszály magát kifejeznie .
Ezeket a viselkedési "problémákat" mind orvosolni lehet a PECS-el.

Bőviteni kell folyamatosan a PECS könyvet .Megéri nagyon ezt tapasztalatból írom.Az Én fiamnak a szavak csak képekkel együtt mentek be , most már el is tudja mondani mit szeretne. Szoktam mosolyogni rajta mikor a :
-Nem tudom !
válaszhoz széttárja a két kezét ,úgy ahogy a PECS kártyán mutatja a figura :laugh: De már kártyát nem kell használnia , mert jön magától a szó . :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2525

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Nálunk a fiam legújabban akárhova is érkezünk, egyből kérdezi, hogy mikor megyünk haza. Mintha nem akarna ott lenni. Pedig tényleg csak azt kérdezi, hogy meddig maradunk. Mi most már mutatjuk neki az órát, hogy látod eddig maradunk, aztán megyünk. Talán Andris is türelmesebb lenne, ha konkrétan tudná, meddig kell még maradnia. Talán, de ez csak tipp.
Dobozolás: A mi gyógypedünk, (ja és a Tietek is :)), szóval nekünk azt mondta, azt dobozoltassuk vele főként, ami nem megy. Nálunk a formák, és válogatás neki nagyon megy. Viszont a finommozgásokat nem tudjuk gyakorolni, mert nem akarta csinálni magától. Így én főleg erre mentem rá. Mindig volt valami rajzoló, kösd össze, színezd ki, ami kognitívval párosult. Vagyis színezd ki a négyzeteket kékre, a köröket zöldre. Vagy folytad a zínsort, piros-kék-sárga... Vagy másold le amit látz, ő így tanult meg embert rajzolni, mert magától oe akarta volna.
Aztán volt válogatós, de ez is inkább a finommozgásra ment rá. Vedd ki a kék szetonokat é építs belőlük tornyot. Vagy piros-kék-piros-kék tornyot. Vagy a tésztát és babot vedd külön.
Aztán a végén fűzés volt sokszor. Nagylyukú gyöngyöt. Vagy kartonpapírformát körbelyuggattunk és azon át a cipőfűzőt.
Csipeszeltünk is, kerek kartonlapra ráragasztottunk sárga papírt é körbe rácsipeszelte a sugarakat. De lehet emberfej é csipeszhaj, vagy süni és a csipesztüskék... de neki mindig magának kellett ráragasztani a papírt is, ez is egy feladata volt.
Latka nagyon szeretett dobozolni, mivel napi rutin volt, mindig csinálta, és kapott érte egy matricát, amiből ha hatot felragasztottunk a gyűjtőlapra, akkor kapott érte csokit. És minden dobozolás végén kapott egy szem tictacot is.
Most már ügyesen fogja a ceruzát, ami ennek a fejlesztésnek az eredménye, mert előtte csak marokra tudta.
Ja és még legót is raktam be, amit előre rajzolt minta alapján kellett összeraknia.
Most ennyi jut eszembe.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2526

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Eddig nem volt baj a cipős jelzéssel mindig mentünk. Régen volt olyan, hogy 15 perc után sétáltunk a ház körül majd megint elviselte egy ideig a családot! Kb. 12-en jöttünk össze 48nm-re és a karácsonyfa elzárta az egyik menekülő útvonalat! Nem tudott elvonulni.:(

Andris a rajzával még csak a káoszt jeleníti meg (nem erőssége). Most gyakoroljuk a egyenes függőleges, vízszintes vonal + hullám rajzolását. Színezés még csak egy távoli cél.
Mi finom-motorikára Babilon játékot + pereceket raktunk össze + alufóliának a megmaradt rúdjára raktunk - rakunk színes hajgumikat.
Mi még a dobozolás elején vagyunk, sajnos az otthoni rendszerességet is csak hétvégén tudom megvalósítani.
Labolen a te Latkádat nem lehet egyszerre említeni az én kis Andrisommal. Mi szépen lassan egyenletesen fejlődünk (ő is , én is) ;)
Sok dolgot használunk azok közül amit leírtál, a zsetonokért fel kell mennem a padlásra, mert volt hogy bekapta, ezért elraktam.

A twiszter (nem biztos, hogy így írják) színes köreire szoktunk még színes kis labdákat rakni.

Edina: álmom egy PECS-es könyv amit használ is a gyerek, de vhogy mindig le vagyok maradva.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2527

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Könyvetek nincs, vagy nem akarja használni?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2528

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Csinálom, csinálom a kis PECS kártyákat neki de kb.5-6 képet használ rendszeresen a többi mintha eltűnt volna számára (vagy kiesett az étrendből és azért nem használja)ill. van hogy látnia is kell, hogy tényleg van pl. őszibaracklé, ill. ha elérhető helyen van mászik ill. ha kérni kell már nem kell.:(
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2529

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
Akkor lehet, hogy azt kéne, hogy mikor szabadjáték van a napirendjében, akkor választótábláról válasszon játékot. Ha alapból azt nem kér. Meg csinálhatsz kártyát a csikire, számítógépre, lóbálásra is. Amit nem akarsz megtartani a talonban jutalomnak! A lényeg, hogy olyan dolognak mindenképp lennie kellene benne, amit nagyon szeret, de nem tudja másképp lekommunikálni, hogy kéri. Meg én visszább lépnék, ha ennyire utál kérni, akkor nem echoláltatnám egyelőre a szót, csak mondanám.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2545

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
"Meg én visszább lépnék, ha ennyire utál kérni, akkor nem echoláltatnám egyelőre a szót, csak mondanám".-ez alatt mit értesz.
Mi jelenleg mondat csíkot használunk a kérek rajta van ő meg mellé teszi a teát. Odahozza nekünk, átadja rábök a kérek + teát kártyákra, amit én felolvasok. Ezt ő végig várja, de egy mukkot sem mond!

Már a kajákon túl van mikrót (erre kinyitjuk a mikró és megnézzük van-e benne
vmi) összes elektromos kütyű (tv, video, számítógép) most csinálom a közös játékokat (amik akár jutalom értékűek és majd választhat, hogy mit kér jutalomként) szabad játéka elég beszűkült.
Ja segíts kártyát egy ideig eldugtam, mert mindenre azt adta és találjam ki mit akar. Most visszaraktam már nem használja! :lol:
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2547

  • Szanya1
  • Szanya1 profilkép
  • Nem elérhető
  • admin
A kéreket is neki kéne rátenni, de gyanítom, hogy még nem tart ott, hogy értse, miért kell az oda. Nekünk ugyanez volt kb., egy idő után unta az egészet, és a segíts volt a jolly joker.
Szerintem jól csinálod, úgy látszik, nálatok is az a forgatókönyv, mint nálunk. Ha még nem hajlandó mondani, akkor csak simán a macerát utálja. Amivel ezt meg lehet dobni (ha hagyja), hogy feladat napirendi kártyát is teszel be a napirendbe. A feladat annyiban különbözik a kódos munkától, hogy ott felnőtt szereplő is van. A gyógyped.-ünk azt csinálta, hogy nagyon egyszerű, magától értetődő feladatoknál (formaberakó, kétféle potyogtató, képegyeztető) magánál tartotta a berakandókat, és PECS-el kellett elkérni. Persze ehhez muszáj, hogy együttműködjön, valószínű jutalmazni kell. (Az én fiam eléggé utálta ezt a feladatot, de megcsinálta és szerintem hatásos.)
Szerintem fog ez menni, de sokat kellene vele foglalkozni, talán napi 2 kódos és 1 feladatsorozat, meg kellene kérdezni a gyógyped.-et. Ha egyáltalán van rá időd, hogy megcsináld. Ez sok munka.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2557

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Igen tudom, hogy a kérek felrakása lenne a következő. Előbb még szeretném bővíteni a szókincsét mielőtt újra bejelentkeznék a Solt Annához.

Ha dobozol a fiatal ember az ölembe ül és min. 5 doboznak kell lennie különben oda se ül. :cheer:

Köszi Szanya1
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2559

  • Edina 21
  • Edina 21 profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiam 13éves,Lányom 17 éves
Sünöcske .
A dobozos vagyis Kódos FELADATNAK az a célja , hogy megtanulja a gyerek az önálló munkát . Anna megmutatja , csak kérd meg ha mentek hozzá.
És minden egyéb kérdésed írd fel , kérj tőle erre is ídőpontot ha sok van . Ha válaszol azt feltétlen jegyzeteld le .
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2562

  • sünöcske
  • sünöcske profilkép
  • Nem elérhető
  • Gizmo 12 éves nem beszélő autista
Anna olyan rendes, hogy az email-re is hamar válaszol.
Szépen lassan haladok!

Ma kipróbáltam az autók szín szerinti parkoltatását, hát nem jött be csak nagy unszolás árán.Feri szerint jól visszaterelem, de én ezt a győzködést nehezen viselem.-pedig tudom, hogy kell,mert a tanulásiban is csak az én unszolásomra csinált meg sok mindent.
Edina: Mond, hogy a te fiad se akart megcsinálni mindent!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2564

  • Edina 21
  • Edina 21 profilkép
  • Nem elérhető
  • Fiam 13éves,Lányom 17 éves
Sünöcske .
Nálunk a vezető tünetek között az öntörvényűség volt .Ami azt jelentette , hogy szó szerint semmit nem csinált amit kértem vagy mondtam .
8 hónaposan a kanalat kivette a kezemből és nem engedte , hogy etessem vagy segítsek neki.
14-hó kezdett el járni , de soha nem engedte , hogy fogjuk a kezét inkább esett és kelt .De ez mindennel így volt . Aztán elkezdtük a napirend + jutalom és PECS , ÉNkönyv, napló stb.Egyszóval vizuálissá tenni neki mindent , és megtörtént a csoda , de a jutalmazásnak kulcs szerepe volt .Lerajzoltam neki , a szabályokat és ha betartotta jutalom járt érte mikor mentem az óviba .Iskolában nem csak napi jutalom van , hanem hétvégi is , ami azt jelenti ha egészhéten rendben volt minden a suliba , akkor szombaton pl: Elmegyünk a Ferrari szalonba .
Mivel nasit nem kapnak soha csak úgy mindig tenni kell érte neki valamit , ez elég motiváló , imádja a gumicukrot csipszet .De jutalom neki az is ha elmegyünk nézelődni egy játékboltba , vagy a Decatlanba trambulinozni . stb.

Kemény évek vannak mögöttünk , de megérte . :laugh:
Most egyszóra megcsinál bármit , jutalom nélkül is csak a dicséretért .
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: kódos munka 12 éve 3 hónapja #2582

  • labolen
  • labolen profilkép
  • Nem elérhető
  • 3 gyerek, 7 éves aspi a nagyobbik fiam
Jaj Sünöcske, félre ne érts! Sajnos tudom, hogy a fiaink a kommunikáció terén nem egy szinten vannak. Csak gondoltam leírom nálunk mi vált be. Meg hogy mi mit csinálunk dobozolás címmel.
Azért mi sem egyből színeztünk ám. Csak nálunk nagyon bejöttek a feladatlapok. Kösd össze, karikázd be... És azért a színezés sem olyan, mint a kortársaié. inkább csak kifirkálja nagyjából. vonalakat sem tart be még igazán, és csak egy színnel. Szóval mi is elkezdtük valahol, és eljutottunk valameddig.
Tényleg nehéz munka, háztartás, másik gyerek mellett összeszervezni mindent! Nálunk is csak úgy jött be igazán, hogy Latka annyira megszokta egy hét alatt, hogy ovi után dobozolás, hogy már ő követelte, ha én el akartam is volna hagyni. Emiatt sokszor akkor gyorsan összeállítottam három dobozt, és nosza. Mindig volt néhány feladat, amit csak be kellett tenni, nem kívánt előkészületet.
Mindenesetre kitartást és erőt hozzá, mert szerintem is nagyon hasznos a gyerkőcöknek ez a fejlesztés, és ezért érdemes vesződni vele.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Oldalmegjelenítési idő: 0.100 másodperc